Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Implanty zębowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku straty jednego, kilku albo wszystkich zębów lub gdy tkanka kostna zanikła. Nie różnią się wyglądem od zębów naturalnych, a jednocześnie są od nich mocniejsze i odporne na próchnicę. Sprawdź w naszym wpisie, jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego.

Rak jamy ustnej – profilaktyka i występowanie

Nowotwory jamy ustnej to grupy chorób, które różnią się lokalizacją, przebiegiem klinicznym oraz budową. Najczęściej występującym nowotworem jest nowotwór płaskonabłonkowy, który znajduje się w ruchomej okolicy języka oraz obrębie dna jamy ustnej. Jak często i gdzie występuje rak jamy ustnej i czy można się przed nim uchronić?

Główne cele chirurgii stomatologicznej

Wśród stomatologów przyjęło się, że o wiele lepiej jest ząb leczyć, niż go usuwać. Niestety, w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Zabiegi chirurgii stomatologicznej stosuje się wtedy, kiedy nie da się wyleczyć dziąsła. Warto także zaznaczyć, że wachlarz zabiegów, które dotyczą tej dziedziny stomatologii, jest bardzo szeroki i nierzadko powiązany z metodami stomatologii zachowawczej i […]

Trzy zalety koron porcelanowych

Wstawienie korony dentystycznej jest bardzo skutecznym zabiegiem służącym do ponownego zapełnienia pustej przestrzeni zębem, który został w jakiś sposób uszkodzony, i ma pewne wyraźne zalety w porównaniu z alternatywnymi sposobami. Jeszcze jakiś czas temu porcelanowe korony zębowe uważane były za prawdziwy luksus. Dziś jednak dzięki rozwojowi w stomatologii ceny stają się znacznie bardziej przestępne dzięki […]

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Wielu Polaków cierpi z powodu częściowych lub całkowitych ubytków w uzębieniu. Rozwiązanie tego problemu wcale nie jest skomplikowane – na ratunek przychodzą… protezy zębowe. Są one po to, aby skutecznie przywrócić funkcjonalność, jak i estetykę jamy ustnej. Rozwój stomatologii sprawił, że znacznie poszerzyły się możliwości ingerowania w stan uzębienia, jak i polepszyła się jakość samych […]

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Chociaż mikroskop nie jest nowinką techniczną, do niedawna był bardzo niedoceniany w stomatologii. Okazało się jednak, że praca w powiększeniu jest o wiele precyzyjniejsza i coraz więcej stomatologów zaczyna traktować ją jako standard. Na co jeszcze pozwala mikroskop?

5 powszechnych mitów na temat leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe to często wykonywany zabieg, a jednocześnie dość skomplikowany. Niestety wokół tej metody leczenia narosło wiele mitów, które zupełnie mijają się z prawdą. Przytaczamy kilka nieprawdziwych opinii najczęściej powtarzanych przez pacjentów i wyjaśniamy, jak jest w rzeczywistości.

Choroby przyzębia – objawy i leczenie

Choroby przyzębia obejmują zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. Przyzębie możemy określić jako strukturę, która nie tylko mocuje ząb w zębodole, ale też odpowiada za odżywianie go.

Kiretaż stomatologiczny — co to jest i kiedy należy wykonać?

Kiretaż to jeden z podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii periodontologicznej, czyli zajmującej się chorobami przyzębia. Ma na celu oczyszczenie kieszonek przyzębia z kamienia nazębnego, który gromadzi się tam zwykle na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Kiedy należy wykonać RTG zębów?

RTG to badanie radiologiczne, standardowo wykonywane w stomatologii i przydatne w przypadku bardzo wielu sytuacji. Polega na prześwietleniu zębów, dzięki czemu dentysta może sprawdzić, jak są ułożone. RTG zębów umożliwia trafne zidentyfikowanie złamań czy rozpoznanie chorób.