- Szczegóły
Czym są i jak działają implanty stomatologiczne?
Utrata zębów wiąże się nie tylko z ubytkiem natury estetycznej, ale również przyczynia się do poważnego dyskomfortu związanego z najważniejszymi czynnościami, takimi jak jedzenie czy mówienie. Uzupełnienie braków w wielu przypadkach jest więc koniecznością. Stosuje się wówczas implanty stomatologiczne, które swoim wyglądem i funkcjonalnością powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.
Specyfika implantów stomatologicznych
Przyczyn utraty zębów może być wiele. Najczęściej pacjenci tracą zęby w wyniku postępującej próchnicy lub paradontozy. Jako uzupełnienie braków stosuje się wówczas implanty zębów. Implanty najczęściej wykonane są z odpowiedniego rodzaju tytanu, który umożliwia prawidłowe zrośnięcie się z tkanką ludzką. Tytan zastępuje utracony korzeń zęba. Jest biokompatybilny, co oznacza, że stosunkowo dobrze integruje się z organizmem. Wykazuje też odporność na procesy korozyjne. Tytanowy element umieszczany jest w obrębie szczęki lub żuchwy. Podczas tego zabiegu, podczas którego dochodzi do nacięcia kości, implant umieszczany jest w miejscu utraconego zęba naturalnego (przy znieczuleniu miejscowym). Zwykle należy później odczekać od ok. 3 do 6 miesięcy, zanim dojdzie do złączenia implantowanej struktury z tkanką kostną. Przez ten czas pacjent może normalnie funkcjonować z przymocowanym tymczasowym uzupełnieniem.
Kiedy tytanowy korzeń zrośnie się z kością, można przymocować łącznik i koronę zębową. Korona zębowa może być wykonana z różnych materiałów, bardzo często wybierana jest np. porcelanowa korona. Na podstawie powyższego schematu można leczyć jeden lub kilka zębów. Co ważne, implanty zębów funkcjonują tak, jak naturalnego uzębienie. Często stosowane są również jako podłoże do mostu protetycznego.
Trzeba pamiętać jednak, że do zabiegu wszczepienia implantu zęba niezbędny jest dobry stan jamy ustnej, dlatego też wcześniej niezbędne jest wyleczenie wszelkich dolegliwości, m.in. chorób przyzębia. Niezbędne jest również posiadanie odpowiedniej gęstości kości.