Wybierz język:

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

stomatolog mikroskop

Chociaż mikroskop nie jest nowinką techniczną, do niedawna był bardzo niedoceniany w stomatologii. Okazało się jednak, że praca w powiększeniu jest o wiele precyzyjniejsza i coraz więcej stomatologów zaczyna traktować ją jako standard. Na co jeszcze pozwala mikroskop?

Praca z mikroskopem

Mikroskopy stosowane w stomatologii pozwalają na powiększenie obserwowanego pola zabiegowego nawet dwudziestokrotnie. Dzięki temu każdy zabieg można przeprowadzić z ogromną dokładnością, niemożliwą do osiągnięcia przy pomocy gołego oka. Wykonane w ten sposób zabiegi, dzięki wysokiej precyzji, cechują się też wysoką skutecznością. Pierwotnie mikroskopów używało się w endodoncji, jednak obecnie umożliwiają one m.in. precyzyjne leczenie kanałowe, zaopatrzenie perforacji dna komory i korzenia, kontrolę czystości kanałów i wiele innych. Mikroskop używany jest także przy wykonywaniu uzupełnień, mikrooperacjach pod licówki, zabiegach chirurgicznych, skalingu, a także ułatwia znalezienie nieszczelności istniejących wypełnień, ognisk próchnicy czy innych zmian chorobowych.

Zalety mikroskopu

Praca z użyciem mikroskopu stomatologicznego jest też o wiele bardziej komfortowa dla lekarza. Nie musi się on pochylać nad leżącym pacjentem, nie jest narażony więc na wady postawy. Lekarz pracujący z mikroskopem zazwyczaj znajduje się za zagłówkiem fotela, mając wygodny dostęp do uzębienia. Nie musi nawet pochylać głowy. Nowoczesne mikroskopy umożliwiają też robienie zdjęć, nagrywanie filmów i archiwizację materiału. Można dołączyć go do karty pacjenta, aby udokumentować przebieg leczenia. Materiałów można użyć też do prezentacji, konsultacji, publikacji naukowych, a nawet prezentować na żywo, co znacząco ułatwia współpracę z asystą. Mikroskop w gabinecie poprawia też wizerunek danego stomatologa. Pacjenci są przekonani, że oddają swoje uzębienie w ręce fachowca niebojącego się korzystać z nowoczesnych technologii. Chociaż obsługa mikroskopu dopiero z czasem staje się dla stomatologa intuicyjna, po przyzwyczajeniu się do jego możliwości, nie wyobraża on sobie pracy bez niego.

Przerwa urlopowa od 15.06.2019 do 30.06.2019 r.

Zapraszamy wszystkich do naszych gabinetów od 01.07.2019 r.