- Szczegóły
Czym są licówki i kiedy się je stosuje?
Stomatologia obecnie potrafi rozwiązywać wiele problemów ze stanem uzębienia. Dzięki nowoczesnej technologii leczenie kanałowe nie jest już torturą, a wszelkiego rodzaju przebarwienia, czy niedoskonałości koloru szkliwa można wnet rozwiązać. Służą temu tzw. licówki. Zobaczmy zatem, kiedy i jak można je stosować?
Jakie problemy rozwiązać mogą licówki porcelanowe?
Piękne zęby to marzenie wielu, ale nie dla każdego w zasięgu ręki od ręki — tu i teraz. Jednak czy aby na pewno? Czy nie da się zmienić ich kształtu, koloru? A jak się da, czy wymagać to będzie spędzenia długich godzin na fotelu stomatologicznym i wizja śnieżnobiałych perełek znów ginie w morzu stomatologicznych zabiegów czekających do przeprowadzenia? Rozwiązanie jest na szczęście proste. Wystarczy zdecydować się na tzw. licówki, czyli cienkie, ceramiczne płytki, naklejane na własne zęby.
Licówki pozwalają rozjaśnić zęby, nadać im nowy kształt, zlikwidować przerwy między zębami, a także odbudować uszkodzone kawałki szkliwa, skorygować pęknięcia. Licówki to bardzo trwały sposób na korektę bezinwazyjną uzębienia. Wykonane z wysokiej jakości porcelany nie przebarwiają się, a ich zakładanie jest w pełni bezpieczne. Jedyne co warto wiedzieć o tej metodzie przywracania uśmiechu modelki, jest stwierdzony tzw. głęboki zgryz oraz bruksizm.
Kiedy zatem stosować licówki?
Biorąc pod uwagę fakt, że pozwalają one szybko i praktycznie od ręki w sposób bezbolesny poprawić kolor i kształt uzębienia licówki zalecane są do maskowania przebarwień, zwłaszcza tych opornych na wybielanie. Będą one ratunkiem do odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba i korekty jego kształtu.
Jakie są rodzaje licówek?
W naszym gabinecie stomatologicznym do wyboru są poza wspomnianymi porcelanowymi licówkami do wyboru jeszcze licówki akrylowe, kompozytowe oraz ceramiczne. Pierwsze z nich stosowane są zwykle tymczasowo, kompozytowe to tańsza, ale niezwykle trwała i wysokiej jakości licówka, którą zaleca się co parę lat wymieniać. Licówka ceramiczna z krzemionki, kwarcu lub kaolinu przypomina naturalne uzębienie, a dodatkowo nie jest podatna na osadzanie się płytki nazębnej.