Blog

- Szczegóły
Nawigacja komputerowa przy implantacji zębów
Braki w uzębieniu mogą obniżać nasz komfort. Przede wszystkim utrudniają rozdrabnianie pokarmu podczas jedzenia, a także wpływają na nienaturalne ustawienie szczęki oraz żuchwy. Oprócz tego widoczne podczas mówienia, czy uśmiechania się braki często negatywnie oddziałują na naszą samoocenę. Możemy je jednak uzupełnić, wykorzystując implanty. Nowoczesna technologia pozwala na użycie nawigacji komputerowej podczas ich zakładania. Co kryje się pod tym pojęciem?

- Szczegóły
Skutki użytkowania starych i niedopasowanych uzupełnień protetycznych
Wszelkie uzupełnienia protetyczne, aby właściwie spełniały swoje zadanie, powinny zostać dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Niestety wiele osób wciąż boryka się z niewłaściwie dobranymi protezami lub nie wymienia ich, gdy jest to konieczne. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z wieloma konsekwencjami. Jakimi? Po czym poznać, że powinniśmy zdecydować się na wykonanie nowego uzupełnienia?

- Szczegóły
Skutki braków w uzębieniu i braku leczenia protetycznego
Zęby możemy stracić z licznych powodów. Najczęściej jednak muszą być usuwane ze względu na próchnicę. Wiele osób nie przejmuje się jednak pojedynczymi ubytkami i planuje leczenie, dopiero gdy braki są widoczne podczas uśmiechania się czy mówienia. Jest to jednak błąd — należy pamiętać, że nawet po stracie jednego zęba trzeba uzupełnić ubytek w celu uniknięcia poważnych problemów. Jakich?

- Szczegóły
Konsekwencje braku leczenia zębów
Uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Warto więc pamiętać o tym, że aby był estetyczny, konieczne jest właściwe dbanie o nasze zęby. Niestety wiele osób ignoruje pierwsze objawy mogące świadczyć o tym, że w jamie ustnej rozwijają się bakterie. Czym grozi brak wprowadzenia odpowiedniego leczenia zębów? Co robić, aby jak najdłużej pozostały one śnieżnobiałe i zdrowe?

- Szczegóły
Uśmiech w jeden dzień (wykonanie mostów na implantach i zabieg implantacji w ciągu jednego dnia)
Braki w uzębieniu, szczególnie te widoczne podczas mówienia, czy uśmiechania się, mogą być niezwykle dokuczliwe. Nierzadko sprawiają, że tracimy pewność siebie i znacznie wpływają na nasze samopoczucie. Tego rodzaju problemom zaradzimy jednak, wykonując implanty. Czy można je zrobić podczas jednej wizyty u stomatologa?

- Szczegóły
Jaką protezę wybrać dla alergika?
Proteza to jeden z najczęściej stosowanych sposobów umożliwiających odzyskanie estetycznego uśmiechu osobom, które z jakichś powodów straciły własne zęby. Niestety wielu z nich nie mogą stosować alergicy, ponieważ do wykonywania tego typu produktów nierzadko wykorzystywane są metale prowadzące do wystąpienia dokuczliwych objawów uczulenia. Jakich? Które protezy dostępne na rynku mogą być przez nich stosowane?

- Szczegóły
Implanty IUXTA - rozwiązanie dla pacjentów z dużym zanikiem kości
Polecanym przez specjalistów sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty. Niestety osoby, które borykają się ze znacznym zanikiem kości, często do tej pory nie mogły zdecydować się na takie rozwiązanie. Zamiast tego wybierały więc ruchomą protezę, jednak jej noszenie nie było dla wielu pacjentów komfortowe. Obecnie wykorzystywanym w takich przypadkach przez stomatologów rozwiązaniem są implanty IUXTA, które można stosować również u osób ze znacznym zanikiem kości. Czym się wyróżniają?

- Szczegóły
Nowoczesne techniki implantacji (AZENTO)
Ubytki w uzębieniu prowadzą do gorszego nastroju oraz obniżenia samooceny wielu osób, szczególnie jeżeli są one widoczne podczas uśmiechania się czy mówienia. Część z nich rezygnuje jednak z założenia implantów ze względu na czas, jaki trzeba na to poświęcić oraz w obawie przed rezultatami, które mogą ich nie zadowolić. Rozwiązaniem tych problemów są jednak nowoczesne techniki implantacji, a dokładniej uzupełnienia Azento. Co je wyróżnia? Dlaczego warto na nie postawić?

- Szczegóły
Jakie korony i mosty przykręcane są na implantach?
Widoczne ubytki w uzębieniu znacznie wpływają na estetykę naszego uśmiechu. Dzięki nowoczesnym technikom stosowanym w stomatologii nie musimy się jednak tym martwić. W przypadku złamania lub wybicia zęba możemy zdecydować się na korony zakładane na implantach, a przy większych ubytkach — mosty. Z czego wykonane są tego rodzaju elementy? Dlaczego warto na nie postawić?

- Szczegóły
Protezy i mosty natychmiastowe po zabiegach chirurgicznych
Zabiegi chirurgiczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym często budzą niechęć oraz strach u pacjentów. Nierzadko jest to spowodowane nie tylko czynnościami, jakie musi podczas nich wykonać dentysta, lecz także tym, jak będzie wyglądać nasz uśmiech po opuszczeniu gabinetu. Obecnie jednak nie musimy bać się, że po usunięciu zębów nasz uśmiech nie będzie dobrze wyglądać. Wystarczy, że postawimy na wypełnienia natychmiastowe. Jakie zalety mają takie protezy oraz mosty? Co je wyróżnia?

- Szczegóły
Rodzaje koron protetycznych
Estetyka uśmiechu dla wielu osób jest niezwykle ważna. Niestety w wyniku wielu urazów, a także rozległej próchnicy nierzadko dochodzi do uszkodzenia zębów, co znacząco wpływa na komfort oraz wygląd pacjenta. Rozwiązaniem tego problemu często okazują się właściwie dobrane korony protetyczne. Obecnie możemy wybierać spośród wielu ich rodzajów. Na jakie produkty je dzielimy ze względu na […]

- Szczegóły
Zastosowanie łuku twarzowego w leczeniu protetycznym
Utrata zębów dla wielu osób wiąże się z trudnościami w gryzieniu czy życiu, a także znacznym obniżeniem estetyki uśmiechu, co z kolei prowadzi do złego samopoczucia osób borykających się z tym problemem. Rozwój stomatologii pozwala jednak na uzupełnienia braków protezami, które do złudzenia mogą przypominać nasze zęby. Wystarczy, że zostaną odpowiednio zaprojektowane. W tym pomoże […]

- Szczegóły
Rodzaje znieczuleń stosowanych w stomatologii
U wielu osób myśl o wizycie u dentysty wywołuje strach przed bólem, jaki można zaznać, siedząc na fotelu. Rozwój nauki pozwolił jednak na stworzenie skutecznych znieczuleń, dzięki którym nie odczuwa się dyskomfortu podczas wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jakie ich rodzaje można wyróżnić? Które ze znieczuleń jest obecnie najczęściej wykorzystywane?

- Szczegóły
Czy tomografia komputerowa szczęki jest bezpieczna?
Podczas wizyty u dentysty, możemy usłyszeć o konieczności wykonania tomografii. Zdarza się, że to badanie jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy lub zaplanowania leczenia. Obecnie jednak wiele osób boi się jego wykonania ze względu na wiele negatywnych opinii, które można usłyszeć na jego temat. Choć często zostają one przedstawiane jako fakty, należy pamiętać, że nie […]

- Szczegóły
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Podstawą dbania o higienę jamy ustnej jest jej codzienne szczotkowanie. Bez tej czynności nie uzyskamy białych, zdrowych zębów. Jeżeli chcemy cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem, musimy zatroszczyć się o wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Na jaki produkt postawić? Czy twardość włosia ma znaczenie? Podpowiadamy, jak wybrać wariant dostosowany do konkretnych potrzeb.

- Szczegóły
Co jeść, aby mieć silne i zdrowe zęby?
Ładne, zdrowe zęby to marzenie wielu osób. Nie ma w tym nic dziwnego — estetyczny uśmiech może znacznie podnieść naszą samoocenę. Aby jednak móc się nim cieszyć trzeba odpowiedniego o niego zadbać. Nie tylko regularne szczotkowanie zębów oraz wizyty u stomatologa odpowiadają za ich wygląd. Bardzo ważne jest także dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin i składników […]

- Szczegóły
Zalety stosowania koron porcelanowych
Estetyczny uśmiech jest ważny dla wielu osób. Braki w uzębieniu czy przebarwienia są przyczyną gorszego samopoczucia i prowadzą do obniżenia pewności siebie. Nowoczesne rozwiązania stosowane w gabinetach dentystycznych pozwalają sobie jednak radzić z takimi problemami. Wykorzystywane są do tego specjalne korony, wśród których jedne z najpopularniejszych to warianty porcelanowe. Jakie mają zalety? Kiedy się na nie zdecydować?

- Szczegóły
Protezy szkieletowe bezklamrowe ("bez haczyków, bez drucików")
Braki w uzębieniu znacząco wpływają na nasz komfort, ponieważ utrudniają gryzienie, szczególnie twardych pokarmów. Co więcej, jeśli są widoczne, mogą również prowadzić do obniżenia samooceny. Wiele osób, które z jakichś powodów straciły zęby, rzadziej się uśmiecha i traci pewność siebie w kontaktach z obcymi ludźmi. Można jednak temu zaradzić. Jednym z często wybieranych przez pacjentów rozwiązań są protezy szkieletowe bezklamrowe. Dlaczego? Kto powinien na nie postawić?

- Szczegóły
Czy usuwanie ósemek jest konieczne?
Usuwanie ósemek to stosunkowo często wykonywany zabieg w gabinetach chirurgii stomatologicznej, chociaż większość osób chciałoby go uniknąć, obawiając się bólu czy ewentualnych późniejszych komplikacji. W praktyce jednak proces usuwania ósemek wcale nie musi być bolesny i w większości przypadków, jeśli wykonany jest przez umiejętnego chirurga, pozwala na szybki powrót do normalnego życia.

- Szczegóły
Czym są i jak działają implanty stomatologiczne?
Utrata zębów wiąże się nie tylko z ubytkiem natury estetycznej, ale również przyczynia się do poważnego dyskomfortu związanego z najważniejszymi czynnościami, takimi jak jedzenie czy mówienie. Uzupełnienie braków w wielu przypadkach jest więc koniecznością. Stosuje się wówczas implanty stomatologiczne, które swoim wyglądem i funkcjonalnością powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.

- Szczegóły
Kiedy należy wykonać RTG zębów?
RTG to badanie radiologiczne, standardowo wykonywane w stomatologii i przydatne w przypadku bardzo wielu sytuacji. Polega na prześwietleniu zębów, dzięki czemu dentysta może sprawdzić, jak są ułożone. RTG zębów umożliwia trafne zidentyfikowanie złamań czy rozpoznanie chorób.

- Szczegóły
Kiretaż stomatologiczny - co to jest i kiedy należy wykonać?
Kiretaż to jeden z podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii periodontologicznej, czyli zajmującej się chorobami przyzębia. Ma na celu oczyszczenie kieszonek przyzębia z kamienia nazębnego, który gromadzi się tam zwykle na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

- Szczegóły
Choroby przyzębia – objawy i leczenie
Choroby przyzębia obejmują zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. Przyzębie możemy określić jako strukturę, która nie tylko mocuje ząb w zębodole, ale też odpowiada za odżywianie go.

- Szczegóły
5 powszechnych mitów na temat leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe to często wykonywany zabieg, a jednocześnie dość skomplikowany. Niestety wokół tej metody leczenia narosło wiele mitów, które zupełnie mijają się z prawdą. Przytaczamy kilka nieprawdziwych opinii najczęściej powtarzanych przez pacjentów i wyjaśniamy, jak jest w rzeczywistości.

- Szczegóły
Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii
Chociaż mikroskop nie jest nowinką techniczną, do niedawna był bardzo niedoceniany w stomatologii. Okazało się jednak, że praca w powiększeniu jest o wiele precyzyjniejsza i coraz więcej stomatologów zaczyna traktować ją jako standard. Na co jeszcze pozwala mikroskop?

- Szczegóły
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Wielu Polaków cierpi z powodu częściowych lub całkowitych ubytków w uzębieniu. Rozwiązanie tego problemu wcale nie jest skomplikowane – na ratunek przychodzą… protezy zębowe. Są one po to, aby skutecznie przywrócić funkcjonalność, jak i estetykę jamy ustnej. Rozwój stomatologii sprawił, że znacznie poszerzyły się możliwości ingerowania w stan uzębienia, jak i polepszyła się jakość samych

- Szczegóły
Trzy zalety koron porcelanowych
Wstawienie korony dentystycznej jest bardzo skutecznym zabiegiem służącym do ponownego zapełnienia pustej przestrzeni zębem, który został w jakiś sposób uszkodzony, i ma pewne wyraźne zalety w porównaniu z alternatywnymi sposobami. Jeszcze jakiś czas temu porcelanowe korony zębowe uważane były za prawdziwy luksus. Dziś jednak dzięki rozwojowi w stomatologii ceny stają się znacznie bardziej przestępne dzięki

- Szczegóły
Główne cele chirurgii stomatologicznej
Wśród stomatologów przyjęło się, że o wiele lepiej jest ząb leczyć, niż go usuwać. Niestety, w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Zabiegi chirurgii stomatologicznej stosuje się wtedy, kiedy nie da się wyleczyć dziąsła. Warto także zaznaczyć, że wachlarz zabiegów, które dotyczą tej dziedziny stomatologii, jest bardzo szeroki i nierzadko powiązany z metodami stomatologii zachowawczej i

- Szczegóły
Rak jamy ustnej – profilaktyka i występowanie
Nowotwory jamy ustnej to grupy chorób, które różnią się lokalizacją, przebiegiem klinicznym oraz budową. Najczęściej występującym nowotworem jest nowotwór płaskonabłonkowy, który znajduje się w ruchomej okolicy języka oraz obrębie dna jamy ustnej. Jak często i gdzie występuje rak jamy ustnej i czy można się przed nim uchronić?

- Szczegóły
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Implanty zębowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku straty jednego, kilku albo wszystkich zębów lub gdy tkanka kostna zanikła. Nie różnią się wyglądem od zębów naturalnych, a jednocześnie są od nich mocniejsze i odporne na próchnicę. Sprawdź w naszym wpisie, jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego.

- Szczegóły
Zasadnicze różnice między implantem a protezą zębową
Zarówno implant, jak i protezy zębowe zastępują naturalne zęby, utracone na skutek próchnicy, urazów mechanicznych lub w efekcie przebytych chorób. Implanty, podobnie jak protezy, mają na celu zapobieganie przemieszczaniu się pozostałych zębów oraz wyeliminowanie wad zgryzu. Mimo tych podobieństw zachodzą między nimi poważne różnice. Sprawdź w naszym wpisie, jakie.

- Szczegóły
Kiedy zakłada się mosty protetyczne?
Mosty protetyczne to uzupełnienie stałe, które zakładane jest w celu uzupełnienia braków zębowych. Pozwalają na rekonstrukcję jednego, a nawet kilku brakujących zębów. Stosowane są nie tylko dla poprawy estetyki uśmiechu pacjenta, ale również ze względów zdrowotnych. Wszelkie braki w uzębieniu mogą prowadzić do przemieszczania się pozostałych zębów, a nawet zaniku kości szczęki. Oprócz tego sprzyjają

- Szczegóły
Jak dbać o protezy zębowe?
Proteza zębowa, zwana potocznie sztuczną szczęką rozwiązuje problem każdej osoby, która utraciła swoje naturalne zęby. Dawne protezy nie wyglądały przyjaźnie, wręcz szpeciły i były bardzo niewygodne. Sprawiały ogromny ból pacjentom. W tej dziedzinie nastąpiło wiele zmian na lepsze.

- Szczegóły
Możliwe konsekwencje niewypełnienia ubytków zębowych
Piękne zęby jest naszą chlubą i świadczą o zdrowiu. Kosztuje to wiele wyrzeczeń, a przede wszystkim wymaga, częstego odwiedzania dentysty. Niestety, do stomatologów chodzimy zbyt rzadko, przeważnie ze strachu, przed bólem. Dziś jednak nie musimy obawiać się cierpienia, bo leczenie odbywa się na znieczulenie.

- Szczegóły
Czym są licówki i kiedy się je stosuje?
Stomatologia obecnie potrafi rozwiązywać wiele problemów ze stanem uzębienia. Dzięki nowoczesnej technologii leczenie kanałowe nie jest już torturą, a wszelkiego rodzaju przebarwienia, czy niedoskonałości koloru szkliwa można wnet rozwiązać. Służą temu tzw. licówki. Zobaczmy zatem, kiedy i jak można je stosować?