- Szczegóły
Rak jamy ustnej – profilaktyka i występowanie
Charakterystyka raka jamy ustnej
Objawy raka jamy ustnej są mało specyficzne, a pierwsze symptomy mogą być podobne do zwykłej afty. Najczęściej diagnozowanym nowotworem w jamie ustnej jest rak płaskonabłonkowy, który atakuje dno jamy ustnej oraz przednią część języka. Jednak zmiany nowotworowe mogą występować również w innych okolicach – na policzku, podniebieniu twardym czy wyrostku zębodołowym.
Rak jamy ustnej – gdzie występuje?
Nowotwór może naciekać do okolicznych tkanek i dawaćprzerzuty do węzłów chłonnych. Miejsca, do którychrak najczęściej nacieka, to:
- jama ustna,
- język,
- żuchwa,
- przestrzeń przygardłowa,
- skóra,
- kość żuchwy (rak dna jamy ustnej),
- kość podniebienna,
- jama nosowa,
- zatoki przynosowe.
Profilaktyka
Aby uchronić się przed rakiem jamy ustnej, zaleca się:
- rzucenie palenia,
- wyrównanie niedoborów witaminowych,
- dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej,
- unikanie czynników drażniących śluzówkę jamy ustnej, w tym usunięcie uszkodzonych zębów, leczenie próchnicy, odpowiednie dopasowanie protezy;
- unikanie alkoholu.
Jeśli u pacjenta stwierdzi się zmiany przednowotworowe, zastosowanie się do powyższych zaleceń powinno być pierwszym krokiem w kierunku leczenia raka. Znajomość czynników ryzyka jest bardzo istotna. Zaleca się zwiększoną czujność u pacjenta i niebagatelizowanie niepozornych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej. To wszystko daje szansę na wcześniejsze wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia.