Wybierz język:

Kiretaż stomatologiczny — co to jest i kiedy należy wykonać?

Kiretaż

Kiretaż to jeden z podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii periodontologicznej, czyli zajmującej się chorobami przyzębia. Ma na celu oczyszczenie kieszonek przyzębia z kamienia nazębnego, który gromadzi się tam zwykle na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Wskazania do wykonania kiretażu

Nawarstwiający się kamień nazębny może wnikać w szczelinę między zębem a dziąsłem. Dochodzi wówczas do zniszczenia przyczepu nabłonkowego, który stanowi dno kieszonki, a to z kolei prowadzi do powiększania się szczeliny. W wyniku tych nieprawidłowości może dojść do stanu zapalnego. Jeśli standardowe zabiegi higienizacyjne (np. piaskowanie i skaling) nie wystarczą, stomatolog może zalecić wykonanie kiretażu. Zabieg ten wykonywany jest wyłącznie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych.

Kiretaż otwarty i zamknięty

O tym, czy powinien być wykonany kiretaż otwarty, czy zamknięty, decyduje lekarz stomatolog w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki z kamieniem. Kiretaż zamknięty przeprowadzany jest, kiedy kieszonki przyzębne są pogłębione z powodu rozwoju paradontozy szczelin między zębem a dziąsłem. Zwykle są to kieszonki o głębokości do 5 mm. W ten sposób można usunąć złogi poddziąsłowe bez nacinania dziąseł lub odsłaniania korzenia. Po oczyszczeniu kieszonek stan zapalny powinien stopniowo ustępować.

Kiretaż otwarty pozwala pozbyć się stanu zapalnego dziąseł i zahamować chorobę przyzębia. W przeciwieństwie do kiretażu zamkniętego, w tym przypadku niezbędne jest przecięcie i odsłonięcie tkanek dziąsła. W ten sposób lekarz uzyskuje pełny dostęp do korzenia zęba i kości, może dokładnie oczyścić korzeń z kamienia i innych substancji, które przyczyniają się do dolegliwości. Po przeprowadzonym zabiegi dziąsła są zszywane i rozpoczyna się proces gojenia.

Kiretażu — czy są jakieś skutki uboczne zabiegu?

Zabiegi kiretażu wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Zwykle rana powinna się sukcesywnie goić, a pacjent, stosujący się do niezbędnych zasad higieny jamy ustnej, nie powinien odczuwać zbytniego dyskomfortu. Niemniej jednak w przypadku kiretażu otwartego niekiedy przez kilka dni po zabiegu mogą pojawić się pewne dolegliwości, takie jak np. obrzęk, zasinienie warg lub policzka, niewielkie ilości krwi w ślinie, czasowa utrata czucia dziąseł, uczucie ruchomości zębów, nadwrażliwość na zimne i gorące pokarmy. Objawy tego rodzaju powinny jednak minąć wraz z gojeniem się rany. Jeśli jednak wydają się niepokojące lub nasilają się, warto udać się po poradę do stomatologa.

Przerwa urlopowa od 15.06.2019 do 30.06.2019 r.

Zapraszamy wszystkich do naszych gabinetów od 01.07.2019 r.